Tartust pärineb rahvusvaheliselt tuntud probiootikum

Tervisliku Piima Biotehnoloogiate Arenduskeskuse (TPTAK) teadlased koostöös Tartu Ülikooli teadlastega on avastanud ja uurinud inimpäritolu tervislikku laktobatsilli Lactobacillus plantarum TENSIA®, mis on pälvinud nüüdseks rahvusvahelise tunnustuse ja mida saab praegu manustada juustu kaudu, tulevikus kindlasti ka teiste toidutoodetega ning toidulisandina.


TPTAK-i juhataja Ene Tammsaare sõnul on testitud selle probiootikumi ohutust ning funktsionaalseid omadusi katseklaasis, laboriloomadel kui ka tervetel vabatahtlikel inimestel.

„Isoleeritud mikroorganismi tüvi Lactobacillus plantarum TENSIA DSM 21380 on antimikroobsete  ning vererõhku langetavate omadustega probiootikum, mille tervisetoimeid on testitud 700 vabatahtliku peal“ selgitab Ene Tammsaar.

Nimetatud laktobatsill talub TPTAK-i juhataja sõnul hästi tehnoloogilist käitlemist ja annab tootele lisandväärtuse. Teadusuuringud on tõestanud, et tal on vererõhku langetav toime, toidupatogeenide elutegevust  (listeeria, salmonella, shigella jt) alla suruvad omadused, ta suurendab organismi loomulikku vastupanuvõimet, vähendab toidu-seoseliste infektsioonide tekkevõimalust ning peale kõige muu ka mõõdukas antioksüdante toime. Lisaks suurendab TENSIA –ga valmistatud toote regulaarne tarbimine organismi loomulikku vastupanuvõimet mitmetele sooleinfektsioone tekitavatele bakteritele ja tõstab kasulike laktobatsillide üldhulka soolestikus.
Lactobacillus plantarum TENSIA® omadused on patenteeritud Eestis, kümnes Euroopa Liidu liikmesriigis ja Venemaal.

TPTAK on andnud TENSIA® kasutamise litsentsi E-Piim Tootmisele AS-ile, kus seda lisatakse juustule nimega Südamejuust Harmony. Südamejuust Harmony tuli turule 2009. aastal ja pälvis aasta hiljem Eesti Parima Piimatoote tiitli.

TPTAK on saanud EASilt korduvalt teadus- ja arendustegevuse projektide toetust ja tehnoloogia arenduskeskuste toetust Euroopa liidu Regionaalarengu fondist.
X