Saare Erek: Hiinas oodatakse Eesti ettevõtjaid väga

Saare Erek on tänasel kujul juba 1990. aastast tegutsev Saaremaa ehitus- ja tootmisettevõte, mis tänavu septembris avas oma esimese puitmajatehase Hiinas Jingmeni linnas. Mida Hiinas äri tegemisel silmas pidada ja kuidas Saare Erek kodusaarelt nii kaugele jõudis, rääkis lähemalt Saare Ereki juhatuse liige Kaarel Väer.


Kuidas tekkis Saare Erekil mõte jõuda Hiina turule?

Alguse sai see mõte 2014. aasta juunis, kui puidusektori delegatsiooniga külastasime EASi toel Hiinat. Tehase avamiseni kulus meil neli aastat, mis Hiina mastaape arvestades ei ole küll väga pikk aeg, kuid andis meile võimaluse põhjalikult ette valmistuda. Puitmajasektor on seni kasvanud Skandinaavia turu tellimuste najal, kuid märkasime toona, et just Aasias on pikas perspektiivis tohutud võimalused laienemiseks. Oluline oli ka ajastus – kui Lõuna-Korea ja Jaapani turud on kõrgema kvaliteedi puitmaterjaliga juba aastakümneid tuttavad, siis Hiinas hiljuti kiirelt kasvama hakanud tärkav keskklass on seda ehitussegmenti alles avastamas. Seega on potentsiaal tohutu.

Millised olid teie esimesed sammud, kui strateegiline siht Hiina osas oli paika pandud?

Alustasime, nii nagu ikka, turu-uuringust. Seejärel asusime kaardistama võimalikke partnereid ja leidsime enda jaoks sobivad, kellega meid seob juba aastatepikkune edukas koostöö. Taustauuringute osas oli meile suureks abiks EASi Aasia infokeskus ning läbi erinevate kohtumiste leidsime endale kohaliku esindaja, kellega meil tekkis hea klapp ning omavaheline sobivus. Hiina puhul on määravaks just kaugus, sest distantsilt juhtimine on keeruline ja kindlasti on vaja luua kohapealne esindus. Tootmine on vaid üks osa meie tegevusest, müügi puhul on sihtturul nö. oma staabi rajamine absoluutselt vajalik.

Kas senise protsessi käigus on ette tulnud ka üllatusi, millega ei osanud arvestada? Millistega riskidega peate arvestama?

Ühest küljest võib Hiina kohta öelda, et seal üllatab meie inimest kõik. Teisalt ei ole me midagi erakordset või ebameeldivat kogenud. Oluline on eelkõige enda suhtumine – tuleb olla oma valdkonnas pädev ning kohalike partnerite jaoks tõsiseltvõetav. Kiireid tulemusi ei tasu Hiinas oodata. Kui oktoobris visiidile minna, siis ei tasu loota novembriks esimesi tellimusi. Suurte võimaluste maal realiseeruvad ootused ja tulemused aastatepikkuse tõsise tööga. Ning esmatähtis on just kannatlikkus. Kiirustades ei saavuta Hiinas midagi ning nii võib hoopis fookuse minetada.

Üldiselt on meie riskid samad, nagu igas teiseski ettevõttes. Suurte tellimuste ja kogustega toimetulek, samuti ka toormehindade risk, sest puidu hind tõuseb kõikjal. Hiina turul ei ole tööjõud õnneks osutumas ületamatuks probleemiks. Edukas ettevõtja oskab riske ette näha ja neid vastavalt ka lahendada.

Milliseks on Hiinas kujunenud konkurents teie valdkonnas? Mis on Eesti ettevõtjate konkurentsieeliseks sedavõrd mastaapsel turul?

Konkurente ja teisi tootjaid on Hiinas olnud ka enne meie tulekut, seda just palkmajade tootmise osas. Hiina valitsus on rakendanud mitmeid keskkonnasäästlikule majandamisele suunatud toetusprogramme, mille raames on puitmajade ehitamine väga soositud tegevus. Meie konkurentsieelisteks on heade inseneride kaasamine, väga asjalikud kohalikud töötajad, kvaliteetsed materjalid ja laialdased kogemused nii ehituse kui tootmise vallas. Saare Ereki selja taga on tugeva korporatsioonina kogu Tuule Grupp, mis annab meile kindluse oma tegevuse laiendamiseks välisturgudel. Kõik asjaolud peavad omavahel klappima, nii sünnibki edule viiv konkurentsieelis.

Kas tehase rajamisel Hiina oli määravaks logistiline kaugus Eestist? Miks sai tehase asupaigaks just Jingmeni linn?

Kindlasti on pikal vahemaal Eesti ja Hiina vahel oma mõju transpordikuludele, kuid olulisem oli meie jaoks tolliprotseduuride teema – on suur vahe, kas piiril tollitakse lahti valmis elemente või selle tootmiseks vajalikke ehitusmaterjale. Meie jaoks on tähtis olla oma klientidele võimalikult lähedal, nii tootmise kui müügi osas. Saame kiiresti reageerida muudatustele ning erisoovidele. Pikas perspektiivis näeme Hiina tehase puhul võimalust eksportida oma toodangut ka teistele Aasia turgudele, kuid läheneme sellele samm-sammult.

Jingmen on ajalooliselt tähtis tööstuslinn Hiina keskosas, kus on ka väga hea ligipääs kvalifitseeritud tööjõule. Meie jaoks sobis asukoht, töötajate valik ning kindlasti ka kohaliku omavalitsuse väga suur toetus meie tegemistele.

Millist riiklikku tuge olete saanud nii Eestilt kui Hiinalt?

Võin kinnitada, et mõlemad riigid on meid väga palju aidanud. EAS on meid aidanud arenguplaani toetusega, Hiina kohalik omavalitsus on meid väga hästi vastu võtnud ning pakkunud ka mitmeid maksusoodustusi. Oleme tundnud ka saatkondade tugevat toetust, üheskoos on korraldatud mitmeid üritusi ning saadikud on isiklikult aidanud meid kohtumiste korraldamisel. Eesti riigi tunnustuseks tuleb öelda, et riiklikud visiidid on väga palju kaasa aidanud Eesti ettevõtjate ja Hiina kohalike ettevõtjate ning riigitegelaste vaheliste kontaktide loomisele. Sealses ärikultuuris on riik A ja O ning saadiku või ministri või presidendi kohalolek avab palju uksi. Eesti ettevõtjaid oodatakse Hiinas väga – kindlasti tasub Hiina poole pilgud seada, kuid mitte vaid proovimise mõttes, vaid tingimata põhjaliku ettevalmistusega ja valmisolekuga palju tööd teha.

 
“Eesti ettevõtjaid oodatakse Hiinas väga – kindlasti tasub Hiina poole pilgud seada, kuid mitte vaid proovimise mõttes, vaid tingimata põhjaliku ettevalmistusega ja valmisolekuga palju tööd teha.”

  • Kaarel Väer, Saare Erek juhatuse liigeX