Vaata peasisu Eesti Arengu Sihtasutuse, Euroopa Liit Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondid ning Eesti Tuleviku Jaoks (EST)

Disaini meistriklass

Disaini meistriklass on 6-kuuline tootearendusprogramm, mille eesmärk on juurutada ettevõtetes disainmõtlemist, mõista strateegilise disaini olulisust innovatsiooni loomisel ning kasvatada strateegilise disainikasutuse võimekust, eelkõige läbi disainist juhitud tootearendusprotsesside rakendamise. Programm aitab kaasa ja loob tingimused, et ettevõtted jõuaksid uute toote- või teenusdisaini lahendusteni (prototüüp). Disaini meistriklassis osalemise tulemusena on ettevõtetes loodud eeldused, st teadlikkus ja kompetentsid, rakendamaks disaini kui instrumenti ettevõtte uute toodete-teenuste arendamisel ning turule toomisel.

Disaini meistriklass aitab sul vähendada tootearenduse riske ning arendada unikaalseid tooteid/teenuseid, mida kliendid päriselt vajavad. Programmi tulemusena jõuate tippkoolitajate ja disainijuhtide abiga uue testitud toote/teenuse prototüübini ning omandate kliendikeskse tootearenduse kogemuse.

Silmapaistvamaid osalejaid ootab 12 000 EUR suurune auhinnafond arendustegevuste jätkamiseks.

 

Nimi
Disaini meistriklass
Kestus
6 kuud
Hind
1500 eurot + KM
Töökeel
eesti keel
Staatus
Suletud

Kellele on meistriklass mõeldud?

  • Soovitavalt vähemalt 3 aastat tegutsenud oma toodet/teenust või prototüüpi omavad ettevõtted, kel on olemas esmane disainikasutuse kogemus ja tootearenduse võimekus
  • Eksportivad või ekspordiga alustamist kavatsevad ambitsioonikad Eesti ettevõtted, kel on soov kasvada ja tuua turule uusi või oluliselt täiendatud tooteid või teenuseid
  • Kel on piisavalt ressurssi, et tulla programmi 2-3 osalejaga, kellest esindajana on kaasatud ettevõtte tegevjuht või võtmeisik, kellel on ettevõtte juhtimises oluline roll või isik, kes vastutab ettevõttes toote või teenuse disaini ehk tootearenduse eest.
  • Disaini meistriklass ei sobi ettevõttele, kel puudub tahe arendada välja oma toode või teenus või kes soovib tegeleda veebilehe disaini, graafilise disaini või tootmisprotsessi disainiga.

Teenuses osalemise VTA (vähese tähtsusega abi) ettevõtte kohta on kuni 15 622 eurot.

 

Vaata, mis on sinu ettevõtte VTA jääk

Mis sinu ettevõttes muutub?

Suureneb kompetents

disainmõtlemise kasutamisel äri edendamiseks

Valmib prototüüp

uue toote või teenuse kasutajakeskne disain

Paraneb meeskonnatöö

ühine õppimine ja kogemuste vahetus

Kandideerimine

  • Kandideerimisankeedi täitnud ettevõtted, kes vastavad osalejatele ettenähtud tingimustele, kutsutakse virtuaalsele 15-minutilisele tutvumisintervjuule.
  • Vestluse tulemusena hinnatakse ettevõtte sobivust ja motivatsiooni programmis osalemiseks. Intervjuul käsitletavad teemad saadetakse kandideerijale peale intervjueerimisaja kinnitamist. Peale kandideerimisperioodi lõppu teeb osalejate lõpliku valiku EASi hindamiskomisjon.
  • Programmi valitakse osalema 20 tugevamat ettevõtet, kes jaotatakse kahte paralleelsesse gruppi.
  • Koolitused toimuvad Tallinnas ja nendel osalemine on ettevõtetele kohustuslik.

 

Programmi ajakava

Aasta 2023

– K, 4.10 – Kandideerimistähtaeg
– K, 15.11 – AVAPÄEV: sissejuhatus programmi, tutvumine

Aasta 2024

– T, 16.01/N, 18.01.2024 – 1 TÖÖTUBA: kasutaja vaade (väärtuspakkumine, uuringud)
– T, 13.02/N, 15.02.2024 – 2 TÖÖTUBA: klienditeekond (kaardistamine, kitsaskohad)
– T, 05.03/N, 07.03.2024 – 3 TÖÖTUBA: kestlikkus (jätkusuutlikkuse strateegia)
– R, 15.03 kl 12-14 – VEEBISEMINAR 1: Intellektuaalomandi kasutamisest ja kaitsest äris
– T, 26.03/N, 28.03.2024 – 4 TÖÖTUBA: lahendused (hüpoteesid, prototüüpimine)
– T, 16.04/N, 18.04.2024 – 5 TÖÖTUBA: tegevuskava (lahenduskäik, liftikõne)
– R, 19.04 kl 14-16 – VEEBISEMINAR 2: ettevalmistus lõpuürituseks
– K, 15.05.2024 – LÕPUÜRITUS: prototüüpide esitlused, lõpetamine

Koolitajad

Koolitajate ja disainijuhtide kohta saate lisa lugeda siit.

Koolitaja ja disainijuht Kaarel Mikkin

Eestis, Rootsis ja Hollandis tegutseva teenusedisaini ja brändingu ettevõtte Brand Manual üks asutajatest. Tal on pikaajaline töökogemus turunduses ja kommunikatsioonis ning on tänaseks fokuseerunud ettevõtete äri- ja brändistrateegia väljatöötamisele koostöös ettevõtete juhtide ja omanikega.

Koolitaja ja disainijuht Jane Oblikas

DesignMindsi asutaja ja pikaajalise disainivaldkonna kogemusega ekspert.  Tal on pikaajaline tegevjuhtimise kogemus olles olnud nii reklaamiagentuuri kui ka Eesti Disainikeskuse juht. Disainmõtlemise treenerina toetab Jane meeskondi probleemide lahendamisel ja uute teenuste, toodete ja lahenduste väljatöötamisel.

Koostöö disainijuhiga

Disainijuhtidena oleme meistriklassi kaasanud 23 pikaajalise valdkondliku kogemusega erineva profiiliga disainerit (graafiline disain, toote- ja tööstusdisain, teenusedisain), kellest enamus on osalenud eksperdina ka varasemates Disaini meistriklassi programmides.

Disainijuht Alari Orav

Alari Orav on AKU Collective’i partner ja disainer, kes vastutab disainiprojektide ettevalmistamise ja läbiviimise eest, samuti ka ettevõtte juhtimise eest. Tal on üle 20 aasta kogemust erinevates disainiprojektides ning agentuurides (Lowe AGE, Tank Grupi AS, AKU). Ta on olnud erinevate mahtude ning valdkondadega projektide juures nii graafilise disaineri, loovjuhi kui ka tiimijuhina.

Loe programmi ekspertide kohta pikemalt SIIT.

Disainijuht Dan Mikkin

Dan Mikkin on pikaajalise kogemusega loovjuht, strateeg, koolitaja, teenusedisainer, kes pöörab tähelepanu detailidele, on hea planeerimisoskuse ning tulevikkuvaatava lähenemisega. Dan lähtub alati küsimusest Miks? ning kaasab võimalikult palju klienti. Dani üle 25-aastane kogemus disainimaailmas on andnud talle suure kogemusepagasi ning ta on töötanud klientidega erinevatest valdkondadest.

Loe programmi ekspertide kohta pikemalt SIIT.

Disainijuht Egert Uibo

Egert Uibo on magistrikraadiga (Tallinna Tehnikaülikool) disainijuht ja tootedisainer. Täna töötab ta tootedisainerina, vastutades probleemide kaardistamise, turu uurimise, ideekavandite loomise, maketeerimise, projekteerimise ja projekti tootmisetappi viimise eest. Tema tugevused on tootedisain, mudelite valmistamine, kasutajakogemus, disainijuhtimine.

Loe programmi ekspertide kohta pikemalt SIIT.

Disainijuht Kairi Loomet

Kairi Loomet on vabakutseline teenusedisainer, kes on lõpetanud Tartu Ülikooli Pärnu Kolledži teenuste disaini ja juhtimise eriala magistrikraadi (MBA) cum laude-ga. Tal on olnud rõõm teha teenusedisaini projekte nii avalikus, era- kui ka kolmandas sektoris. Kairi on olnud EAS-i turismiettevõtete teenusedisaini ja teenuste digitaliseerimise meistriklassis disainijuhiks neljale ettevõttele: Wanderlust Matkad (II grupi võitja), Hara Sadam, Valgeranna Seikluspark ja Põnka Puhketalu. Neis kõigis viis ta läbi disainiauditid ning oli toeks kogu disainiprotsessi teekonna vältel, alustades kasutajauuringutega ja lõpetades uute teenuste prototüüpide loomise ning testimisega.

Talle südamelähedane teema on disainmõtlemine ja ta on sellel teemal viinud läbi mitmeid töötube, sh persoonade ja kasutajateekondade, teenusplaanide ning väärtuspakkumiste loomise, Google Sprinti ja LDJ meetodi töötube. Teine lemmik teema on UX/UI ja ta on loonud koostöös tiimidega mitmeid digitaalseid prototüüpe, üks neist võitis UX Challenge 2021 peaauhinna.

Kairil on mitmekülgne taust – ta on olnud varasemalt pikalt seotud avaliku sektoriga, töötades erinevates ministeeriumites nõunikuna, hea rahvusvahelise kogemuse on ta saanud õppides ja töötades mitmeid aastaid eri riikides (Taani, Belgia, Tšehhi, Austraalia ja Uus-Meremaa). Viimased kolm aastat juhib ta startup maastikul tuntud co-working space Palo Alto Clubi.

Kairi suudab teenusedisainerina näha nii suurt strateegilist pilti kui samal ajal püüab silm kinni iga väiksema detaili. Tema tugevus on ideede genereerimine, võttes selleks appi oma empaatiavõime ja kasutajakeskse lähenemise ning kastist välja mõtlemise.

Disainijuht Margus Klaar

Margus Klaaril on üle 25 aasta kogemust strateegilises turunduses ning kommunikatsioonis, üle 10 aasta sellest Brand Manualis, mille kaasasutajaks ta on. Tema poolt on välja arendatud Brand Manuali teenusedisaini tööriistakast ja õppeplaan. Lisaks esineb ta tihti teenusedisaini- ja turunduskonverentsidel ning on teenusedisaini raamatu “How to have your cake and eat it too” autor.

Loe programmi ekspertide kohta pikemalt SIIT.

Disainijuht Joel Kotsjuba

Joel Kotsjuba on teenuse- ja strateegiline disainer, kes on aitab nii ettevõtetel kui ka avaliku sektori organisatsioonidel oma äri arendada läbi ettevõtte arengut võimaldavate ja takistavate tegurite kaardistamise, kasutajauuringute planeerimise ja läbiviimise, teenuskontseptsioonide ja -protsesside disainimise, äri ja innovatsiooni võimaluste leidmise. Tema tööd iseloomustab metoodiline lähenemine ja pühendunud suhtumine probleemi mõistmisesse ja lahenduste väljatöötamisse.

Loe programmi ekspertide kohta pikemalt SIIT.

Disainijuht Kadri Tuisk

Kadri Tuisk on teenusedisainer ettevõttes Edasi OÜ ning kaasasutaja personalihaldustarkvara ettevõttes Clanbeat. Ta on ka teenusedisaini lektor ning mentor. Kadri peamised vastutusvaldkonnad on Edasi OÜ-s teenuseteekondade loomine kliendivaatenurgast lähtuvalt, teenuste prototüüpimine, tootmisprotsessi juhtimine ja järelkommunikatsioon teenuse parimaks rakendamiseks. Ta vastutab ka disainiprojektide elluviimise eest.

Loe programmi ekspertide kohta pikemalt SIIT.

Disainijuht Külliki Tafel-Viia

Külliki Tafel-Viial (PhD) on ligi 20-aastane kogemus teadus- ja arendus- ning disainiprojektide juhtimisel väga erinevates valdkondades. Lisaks on tal mitmekülgne koolitamis- ja mentordamiskogemus teenusedisaini, strateegilise planeerimise, kommertsialiseerimise ning ja avalike teenuste disainimisel.

Loe programmi ekspertide kohta pikemalt SIIT.

Disainijuht Lars-Erik Hion

Lars-Erik Hion on teenusedisainiettevõtte Rethink asutaja ja juht. Rethink tegeleb strateegilise disaini ja innovatsiooniga nii Eestis kui väljaspool, aidates organisatsioonidel ja ettevõtetel leida klientide vajadustest lähtuvaid parimaid lahendusi. Eriti just suuremates organisatsioonides on disain tihti distsipliin, mis aitab ehitada sildu erinevate valdkondade vahel ka majades sees. Rethink usub, et kõikidele keerulistele probleemidele aitab hea disain leida lihtsad lahendused.

Loe programmi ekspertide kohta pikemalt SIIT.

Disainijuht Laura Kullerkupp

Laura Kullerkupp on disainibüroo Rethink partner ja teenusedisainer, kel digitaalsete lahendustega töötamisel kogemust üheksa aastat. Ta oskab näha suurt pilti – tema töölauale on aastate jooksul sattunud paljud ärianalüüsi projektid, mida ta on läbi viinud erinevates raskusastmetes ja valdkondades. Laura on analüüsinud paljusid kasutajateekondi ning loonud uusi tööprotsesse.

Loe programmi ekspertide kohta pikemalt SIIT.

Disainijuht Mikk Tasa

Mikk Tasa on disainis toimetanud juba üle 13 aasta ja jõudnud selle ajaga saavutada nii üht kui teist, sh. noppinud mõned auhinnad. Mikk on arendusettevõtte Helmes Head of Design, kus tema juhtida on väike disainimeeskond, mille eesmärk on viia disain ja disainmõtlemine iga arendaja, analüütiku kui ka arhitektini. Enne arendusmaailma sukeldumist oli ta disainijuht tuntud disainiagentuuris Velvet.

Loe programmi ekspertide kohta pikemalt SIIT.

Disainijuht Tarmo Härmaorg

Tarmo Härmaorg on disainibüroo Ten Twelve tegevjuht, disainijuht ning tootedisainer. Ta arendab nii ettevõttesiseseid protsesse, teeb äriarendust kui ka juhib ning juhendab oma meeskonda. Samuti osaleb ta aktiivselt arendusprojektides nii disainerist konsultandi, projektijuhi kui ka mentorina. Tarmo on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia tootedisaini eriala ning tal on olnud võimalusi teha koostööd nii suurte kui ka väikeste ettevõtetega siin ja sealpool riigipiiri.

Loe programmi ekspertide kohta pikemalt SIIT.

Disainijuht Tauri Tuubel

Tauri Tuubel on tehnoloogiaettevõtja, Reconeyezi arendus- ja tehnoloogiajuht, Defendeci tehnoloogiajuht, Marduk Technologies tootearenduse nõustaja, GlobalReader nõukogu esimees, Tehnopoli inkubaatori mentor ning annab loenguid TalTechis. Ta on osalenud mentorina ka EASi toote- ja äriarenduse koolitustel ning töötubades (Toote turule toomise meistriklass, Tootearenduse meistriklass).

Loe programmi ekspertide kohta pikemalt SIIT.

Disainijuht Mihkel Güsson

Mihkel Güsson on kogenud tööstusdisainer ja projektijuht. Hea arusaamine seeriatootmise jaoks sobilikest tootmistehnoloogiatest, kogemus põhjalike kasutajauuringute läbiviimisest ja oskus ideid tootestada teevad Mihklist paindliku disainijuhi erinevat tüüpi etevõtete jaoks.

Loe programmi ekspertide kohta pikemalt SIIT.

Disainijuht Markko Karu

Markko Karu on tootedisaini haridusega kvalifitseeritud disainijuht. Ta on 25 aasta jooksul konsulteerinud üle 200 organisatsiooni või ettevõtte brändimise, tootestamise ja kommunikatsiooni valdkonnas. Markko on võimeline ratsionaliseerima keerulised süsteemid arusaadavateks teenusteks. Koostöös kliendiga suudab ta probleemist luua tervikliku ja kasutatava illustratiivse pildi.

Loe programmi ekspertide kohta pikemalt SIIT.

Disainijuht Mihkel-Emil Mikk

Tööstusdisainer ja õppejõud Mihkel-Emil Mikk peab oma suurimaks kireks ja fookusteemaks disaini

praktikaid, mis keskenduvad objektide, teenuste ja süsteemide jätkusuutlikumaks muutmise võimalustele.

Mihkel-Emil leiab, et peame liikuma jätkusuutlikuma tuleviku suunas ning murdma lineaarse tarbimise mudeli. Tema senine kogemus on peamiselt füüsiliste toodete arendamisel, kus rõhk on olnud kasutajakogemuse ning jätkusuutlikumate lahenduste leidmiseks.

Disainijuht Ulvi Vahtra

Ulvi Vahtra on teenusedisainer, kes on koostööd teinud väga erinevate ettevõtetega väga erinevatest sektoritest, näiteks alustades abikäe ulatamisest EAS turismiarenduskeskusele ja turismisektoris toimetavatele ettevõtetele, jätkates jaekaubandusettevõtete äristrateegia ja kontseptsioonide loomise ning suurpanga võtmeteenuste arendusega.

Loe programmi ekspertide kohta pikemalt SIIT.

Avapäev

Tutvumine koolitajate ja mentoritega

  • Programmi tutvustamine
  • Disainjuhtide ja ettevõtete lühitutvustused
  • Disainjuhtide ja ettevõtete kiirkohtumised
  • Osalejatevaheline võrgustumine

Avapäeval moodustatakse ka meistriklassiks ettevõtete ning disainjuhtide koostööpaarid.

Disainiaudit

Kõigile programmis osalenud ettevõtetele viib disainijuht läbi kvaliteetse disainiauditi, mille eesmärk on kaardistada ettevõtte disainikasutust, analüüsida arengusuundi, selgitada välja piiranguid, uued võimalused ning panna paika edasine tegevuskava ehk mida ettevõte peab ja saab ellu viia saavutamaks soovitud tulemusi. Disainiaudit viiakse läbi enne koolitusprogrammi algust.

Töötoad ja veebiseminarid

Kõik programmi töötoad toimuvad füüsiliste koolitustena Tallinnas ja iga ettevõte on oodatud osalema 2-3 liikmega. Lisaks meeskonnale osaleb igas töötoas ettevõttega koos ka personaalne disainijuht.

Programmi veebiseminarid toimuvad virtuaalses keskkonnas ja nendes on võimalik ettevõttel osaleda endale sobivast asukohast ja kaasata soovi korral kuulama ka laiendatud meeskonda.

Lõpuüritus ja auhinnad

Lõpuüritus

Programmi kokkuvõtval lõpuüritusel osalevad kõik programmis osalenud ettevõtted, disainijuhid, koolitajad, korraldajad, žüriiliikmed ning EASi ja Kredexi ühendorganisatsiooni esindajad.  Lõpuürituse eesmärk on esitleda žüriile oma arendusideid ja prototüüpe.

Žürii hindab ettevõtete ja ideede arengut programmi jooksul; motivatsiooni, võimekust ja meeskonda idee elluviimiseks; plaani läbimõeldust, jätkusuutlikkust ja võidufondi kasutust ning esitluse kvaliteeti. Lõpuürituseks aitab valmistuda peale 5. töötuba läbiviidav veebiseminar.

Parimatele osalejatele on välja pandud 12 000 euro suurune auhinnafond, mis jaotatakse kolme parima ettevõtte vahel. Auhinnafondi eesmärk on võimaldada ettevõtetel jätkata oma toote või teenuse disainimist.

Teekond

  • Kandideerimisankeedi täitnud ettevõtted, kes vastavad osalejatele ettenähtud tingimustele, kutsutakse virtuaalsele 15-minutilisele tutvumisintervjuule.
  • Vestluse tulemusena hinnatakse ettevõtte sobivust ja motivatsiooni programmis osalemiseks. Intervjuul käsitletavad teemad saadetakse kandideerijale peale intervjueerimisaja kinnitamist. Peale kandideerimisperioodi lõppu teeb osalejate lõpliku valiku EASi hindamiskomisjon.
  • Programmi valitakse osalema 20 tugevamat ettevõtet, kes jaotatakse kahte paralleelsesse gruppi.
  • Koolitused toimuvad Tallinnas ja nendel osalemine on ettevõtetele kohustuslik.

 

Aasta 2023

– K, 4.10 – Kandideerimistähtaeg
– K, 15.11 – AVAPÄEV: sissejuhatus programmi, tutvumine

Aasta 2024

– T, 16.01/N, 18.01.2024 – 1 TÖÖTUBA: kasutaja vaade (väärtuspakkumine, uuringud)
– T, 13.02/N, 15.02.2024 – 2 TÖÖTUBA: klienditeekond (kaardistamine, kitsaskohad)
– T, 05.03/N, 07.03.2024 – 3 TÖÖTUBA: kestlikkus (jätkusuutlikkuse strateegia)
– R, 15.03 kl 12-14 – VEEBISEMINAR 1: Intellektuaalomandi kasutamisest ja kaitsest äris
– T, 26.03/N, 28.03.2024 – 4 TÖÖTUBA: lahendused (hüpoteesid, prototüüpimine)
– T, 16.04/N, 18.04.2024 – 5 TÖÖTUBA: tegevuskava (lahenduskäik, liftikõne)
– R, 19.04 kl 14-16 – VEEBISEMINAR 2: ettevalmistus lõpuürituseks
– K, 15.05.2024 – LÕPUÜRITUS: prototüüpide esitlused, lõpetamine

Koolitajate ja disainijuhtide kohta saate lisa lugeda siit.

Koolitaja ja disainijuht Kaarel Mikkin

Eestis, Rootsis ja Hollandis tegutseva teenusedisaini ja brändingu ettevõtte Brand Manual üks asutajatest. Tal on pikaajaline töökogemus turunduses ja kommunikatsioonis ning on tänaseks fokuseerunud ettevõtete äri- ja brändistrateegia väljatöötamisele koostöös ettevõtete juhtide ja omanikega.

Koolitaja ja disainijuht Jane Oblikas

DesignMindsi asutaja ja pikaajalise disainivaldkonna kogemusega ekspert.  Tal on pikaajaline tegevjuhtimise kogemus olles olnud nii reklaamiagentuuri kui ka Eesti Disainikeskuse juht. Disainmõtlemise treenerina toetab Jane meeskondi probleemide lahendamisel ja uute teenuste, toodete ja lahenduste väljatöötamisel.

Disainijuhtidena oleme meistriklassi kaasanud 23 pikaajalise valdkondliku kogemusega erineva profiiliga disainerit (graafiline disain, toote- ja tööstusdisain, teenusedisain), kellest enamus on osalenud eksperdina ka varasemates Disaini meistriklassi programmides.

Disainijuht Alari Orav

Alari Orav on AKU Collective’i partner ja disainer, kes vastutab disainiprojektide ettevalmistamise ja läbiviimise eest, samuti ka ettevõtte juhtimise eest. Tal on üle 20 aasta kogemust erinevates disainiprojektides ning agentuurides (Lowe AGE, Tank Grupi AS, AKU). Ta on olnud erinevate mahtude ning valdkondadega projektide juures nii graafilise disaineri, loovjuhi kui ka tiimijuhina.

Loe programmi ekspertide kohta pikemalt SIIT.

Disainijuht Dan Mikkin

Dan Mikkin on pikaajalise kogemusega loovjuht, strateeg, koolitaja, teenusedisainer, kes pöörab tähelepanu detailidele, on hea planeerimisoskuse ning tulevikkuvaatava lähenemisega. Dan lähtub alati küsimusest Miks? ning kaasab võimalikult palju klienti. Dani üle 25-aastane kogemus disainimaailmas on andnud talle suure kogemusepagasi ning ta on töötanud klientidega erinevatest valdkondadest.

Loe programmi ekspertide kohta pikemalt SIIT.

Disainijuht Egert Uibo

Egert Uibo on magistrikraadiga (Tallinna Tehnikaülikool) disainijuht ja tootedisainer. Täna töötab ta tootedisainerina, vastutades probleemide kaardistamise, turu uurimise, ideekavandite loomise, maketeerimise, projekteerimise ja projekti tootmisetappi viimise eest. Tema tugevused on tootedisain, mudelite valmistamine, kasutajakogemus, disainijuhtimine.

Loe programmi ekspertide kohta pikemalt SIIT.

Disainijuht Kairi Loomet

Kairi Loomet on vabakutseline teenusedisainer, kes on lõpetanud Tartu Ülikooli Pärnu Kolledži teenuste disaini ja juhtimise eriala magistrikraadi (MBA) cum laude-ga. Tal on olnud rõõm teha teenusedisaini projekte nii avalikus, era- kui ka kolmandas sektoris. Kairi on olnud EAS-i turismiettevõtete teenusedisaini ja teenuste digitaliseerimise meistriklassis disainijuhiks neljale ettevõttele: Wanderlust Matkad (II grupi võitja), Hara Sadam, Valgeranna Seikluspark ja Põnka Puhketalu. Neis kõigis viis ta läbi disainiauditid ning oli toeks kogu disainiprotsessi teekonna vältel, alustades kasutajauuringutega ja lõpetades uute teenuste prototüüpide loomise ning testimisega.

Talle südamelähedane teema on disainmõtlemine ja ta on sellel teemal viinud läbi mitmeid töötube, sh persoonade ja kasutajateekondade, teenusplaanide ning väärtuspakkumiste loomise, Google Sprinti ja LDJ meetodi töötube. Teine lemmik teema on UX/UI ja ta on loonud koostöös tiimidega mitmeid digitaalseid prototüüpe, üks neist võitis UX Challenge 2021 peaauhinna.

Kairil on mitmekülgne taust – ta on olnud varasemalt pikalt seotud avaliku sektoriga, töötades erinevates ministeeriumites nõunikuna, hea rahvusvahelise kogemuse on ta saanud õppides ja töötades mitmeid aastaid eri riikides (Taani, Belgia, Tšehhi, Austraalia ja Uus-Meremaa). Viimased kolm aastat juhib ta startup maastikul tuntud co-working space Palo Alto Clubi.

Kairi suudab teenusedisainerina näha nii suurt strateegilist pilti kui samal ajal püüab silm kinni iga väiksema detaili. Tema tugevus on ideede genereerimine, võttes selleks appi oma empaatiavõime ja kasutajakeskse lähenemise ning kastist välja mõtlemise.

Disainijuht Margus Klaar

Margus Klaaril on üle 25 aasta kogemust strateegilises turunduses ning kommunikatsioonis, üle 10 aasta sellest Brand Manualis, mille kaasasutajaks ta on. Tema poolt on välja arendatud Brand Manuali teenusedisaini tööriistakast ja õppeplaan. Lisaks esineb ta tihti teenusedisaini- ja turunduskonverentsidel ning on teenusedisaini raamatu “How to have your cake and eat it too” autor.

Loe programmi ekspertide kohta pikemalt SIIT.

Disainijuht Joel Kotsjuba

Joel Kotsjuba on teenuse- ja strateegiline disainer, kes on aitab nii ettevõtetel kui ka avaliku sektori organisatsioonidel oma äri arendada läbi ettevõtte arengut võimaldavate ja takistavate tegurite kaardistamise, kasutajauuringute planeerimise ja läbiviimise, teenuskontseptsioonide ja -protsesside disainimise, äri ja innovatsiooni võimaluste leidmise. Tema tööd iseloomustab metoodiline lähenemine ja pühendunud suhtumine probleemi mõistmisesse ja lahenduste väljatöötamisse.

Loe programmi ekspertide kohta pikemalt SIIT.

Disainijuht Kadri Tuisk

Kadri Tuisk on teenusedisainer ettevõttes Edasi OÜ ning kaasasutaja personalihaldustarkvara ettevõttes Clanbeat. Ta on ka teenusedisaini lektor ning mentor. Kadri peamised vastutusvaldkonnad on Edasi OÜ-s teenuseteekondade loomine kliendivaatenurgast lähtuvalt, teenuste prototüüpimine, tootmisprotsessi juhtimine ja järelkommunikatsioon teenuse parimaks rakendamiseks. Ta vastutab ka disainiprojektide elluviimise eest.

Loe programmi ekspertide kohta pikemalt SIIT.

Disainijuht Külliki Tafel-Viia

Külliki Tafel-Viial (PhD) on ligi 20-aastane kogemus teadus- ja arendus- ning disainiprojektide juhtimisel väga erinevates valdkondades. Lisaks on tal mitmekülgne koolitamis- ja mentordamiskogemus teenusedisaini, strateegilise planeerimise, kommertsialiseerimise ning ja avalike teenuste disainimisel.

Loe programmi ekspertide kohta pikemalt SIIT.

Disainijuht Lars-Erik Hion

Lars-Erik Hion on teenusedisainiettevõtte Rethink asutaja ja juht. Rethink tegeleb strateegilise disaini ja innovatsiooniga nii Eestis kui väljaspool, aidates organisatsioonidel ja ettevõtetel leida klientide vajadustest lähtuvaid parimaid lahendusi. Eriti just suuremates organisatsioonides on disain tihti distsipliin, mis aitab ehitada sildu erinevate valdkondade vahel ka majades sees. Rethink usub, et kõikidele keerulistele probleemidele aitab hea disain leida lihtsad lahendused.

Loe programmi ekspertide kohta pikemalt SIIT.

Disainijuht Laura Kullerkupp

Laura Kullerkupp on disainibüroo Rethink partner ja teenusedisainer, kel digitaalsete lahendustega töötamisel kogemust üheksa aastat. Ta oskab näha suurt pilti – tema töölauale on aastate jooksul sattunud paljud ärianalüüsi projektid, mida ta on läbi viinud erinevates raskusastmetes ja valdkondades. Laura on analüüsinud paljusid kasutajateekondi ning loonud uusi tööprotsesse.

Loe programmi ekspertide kohta pikemalt SIIT.

Disainijuht Mikk Tasa

Mikk Tasa on disainis toimetanud juba üle 13 aasta ja jõudnud selle ajaga saavutada nii üht kui teist, sh. noppinud mõned auhinnad. Mikk on arendusettevõtte Helmes Head of Design, kus tema juhtida on väike disainimeeskond, mille eesmärk on viia disain ja disainmõtlemine iga arendaja, analüütiku kui ka arhitektini. Enne arendusmaailma sukeldumist oli ta disainijuht tuntud disainiagentuuris Velvet.

Loe programmi ekspertide kohta pikemalt SIIT.

Disainijuht Tarmo Härmaorg

Tarmo Härmaorg on disainibüroo Ten Twelve tegevjuht, disainijuht ning tootedisainer. Ta arendab nii ettevõttesiseseid protsesse, teeb äriarendust kui ka juhib ning juhendab oma meeskonda. Samuti osaleb ta aktiivselt arendusprojektides nii disainerist konsultandi, projektijuhi kui ka mentorina. Tarmo on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia tootedisaini eriala ning tal on olnud võimalusi teha koostööd nii suurte kui ka väikeste ettevõtetega siin ja sealpool riigipiiri.

Loe programmi ekspertide kohta pikemalt SIIT.

Disainijuht Tauri Tuubel

Tauri Tuubel on tehnoloogiaettevõtja, Reconeyezi arendus- ja tehnoloogiajuht, Defendeci tehnoloogiajuht, Marduk Technologies tootearenduse nõustaja, GlobalReader nõukogu esimees, Tehnopoli inkubaatori mentor ning annab loenguid TalTechis. Ta on osalenud mentorina ka EASi toote- ja äriarenduse koolitustel ning töötubades (Toote turule toomise meistriklass, Tootearenduse meistriklass).

Loe programmi ekspertide kohta pikemalt SIIT.

Disainijuht Mihkel Güsson

Mihkel Güsson on kogenud tööstusdisainer ja projektijuht. Hea arusaamine seeriatootmise jaoks sobilikest tootmistehnoloogiatest, kogemus põhjalike kasutajauuringute läbiviimisest ja oskus ideid tootestada teevad Mihklist paindliku disainijuhi erinevat tüüpi etevõtete jaoks.

Loe programmi ekspertide kohta pikemalt SIIT.

Disainijuht Markko Karu

Markko Karu on tootedisaini haridusega kvalifitseeritud disainijuht. Ta on 25 aasta jooksul konsulteerinud üle 200 organisatsiooni või ettevõtte brändimise, tootestamise ja kommunikatsiooni valdkonnas. Markko on võimeline ratsionaliseerima keerulised süsteemid arusaadavateks teenusteks. Koostöös kliendiga suudab ta probleemist luua tervikliku ja kasutatava illustratiivse pildi.

Loe programmi ekspertide kohta pikemalt SIIT.

Disainijuht Mihkel-Emil Mikk

Tööstusdisainer ja õppejõud Mihkel-Emil Mikk peab oma suurimaks kireks ja fookusteemaks disaini

praktikaid, mis keskenduvad objektide, teenuste ja süsteemide jätkusuutlikumaks muutmise võimalustele.

Mihkel-Emil leiab, et peame liikuma jätkusuutlikuma tuleviku suunas ning murdma lineaarse tarbimise mudeli. Tema senine kogemus on peamiselt füüsiliste toodete arendamisel, kus rõhk on olnud kasutajakogemuse ning jätkusuutlikumate lahenduste leidmiseks.

Disainijuht Ulvi Vahtra

Ulvi Vahtra on teenusedisainer, kes on koostööd teinud väga erinevate ettevõtetega väga erinevatest sektoritest, näiteks alustades abikäe ulatamisest EAS turismiarenduskeskusele ja turismisektoris toimetavatele ettevõtetele, jätkates jaekaubandusettevõtete äristrateegia ja kontseptsioonide loomise ning suurpanga võtmeteenuste arendusega.

Loe programmi ekspertide kohta pikemalt SIIT.

Tutvumine koolitajate ja mentoritega

  • Programmi tutvustamine
  • Disainjuhtide ja ettevõtete lühitutvustused
  • Disainjuhtide ja ettevõtete kiirkohtumised
  • Osalejatevaheline võrgustumine

Avapäeval moodustatakse ka meistriklassiks ettevõtete ning disainjuhtide koostööpaarid.

Kõigile programmis osalenud ettevõtetele viib disainijuht läbi kvaliteetse disainiauditi, mille eesmärk on kaardistada ettevõtte disainikasutust, analüüsida arengusuundi, selgitada välja piiranguid, uued võimalused ning panna paika edasine tegevuskava ehk mida ettevõte peab ja saab ellu viia saavutamaks soovitud tulemusi. Disainiaudit viiakse läbi enne koolitusprogrammi algust.

Kõik programmi töötoad toimuvad füüsiliste koolitustena Tallinnas ja iga ettevõte on oodatud osalema 2-3 liikmega. Lisaks meeskonnale osaleb igas töötoas ettevõttega koos ka personaalne disainijuht.

Programmi veebiseminarid toimuvad virtuaalses keskkonnas ja nendes on võimalik ettevõttel osaleda endale sobivast asukohast ja kaasata soovi korral kuulama ka laiendatud meeskonda.

Lõpuüritus

Programmi kokkuvõtval lõpuüritusel osalevad kõik programmis osalenud ettevõtted, disainijuhid, koolitajad, korraldajad, žüriiliikmed ning EASi ja Kredexi ühendorganisatsiooni esindajad.  Lõpuürituse eesmärk on esitleda žüriile oma arendusideid ja prototüüpe.

Žürii hindab ettevõtete ja ideede arengut programmi jooksul; motivatsiooni, võimekust ja meeskonda idee elluviimiseks; plaani läbimõeldust, jätkusuutlikkust ja võidufondi kasutust ning esitluse kvaliteeti. Lõpuürituseks aitab valmistuda peale 5. töötuba läbiviidav veebiseminar.

Parimatele osalejatele on välja pandud 12 000 euro suurune auhinnafond, mis jaotatakse kolme parima ettevõtte vahel. Auhinnafondi eesmärk on võimaldada ettevõtetel jätkata oma toote või teenuse disainimist.

Kogemuslood

Tutvu heade näidetega meie poolt toetatud innovaatilistest ettevõtetest.

Kaisa Mailend
Kaisa Mailend
Hestia Hotel Group tegevjuht

Disaini meistriklass pakkus head võimalust astuda sammuke igapäevatööst kõrvale ja keskenduda strateegilisele vaatele. Programmi käigus panime kirja grupi jätkusuutlikkuse strateegia ning tegime esimesi katsetusi selle elluviimisel.

Loe lisa
Age Luiga
Age Luiga
Lipsufabrik/KIU Kangatrüki Stuudio tegevjuht

Programmis osalemine julgustas keskenduma ärisuunale, milles nägime kõige suuremat äripotensiaali. Tänu põhjalikule toodete ja teenuste analüüsile ning meistriklassi disainijuhi toele lõime uue visuaalse identiteediga brändi ja füüsilise stuudio.

Loe lisa
Ainar Pent
Ainar Pent
Saunumi kvaliteediinsener

Disaini meistriklassis osalemine aitas näha suuremat pilti, kuidas disainida teenust ja toodet. Meistriklassist saadud töövahendid on väga asjakohased ning leiavad rakendust ka edaspidises töös.

Riik toetab inseneeriatudengite arendusprojekte taas miljoni euroga
Riik toetab inseneeriatudengite arendusprojekte taas miljoni euroga

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium koostöös EASi ja KredExi ühendasutusega toetavad 11 tudengite inseneeriavaldkonna arendusprojekti kogumahus ligi 1 miljoni euroga. „Mul on siiralt hea meel näha, et tudengite hoog taotlemisel ei ole raugenud ning võrreldes esimese taotlusvooruga oli ka projekti taotluste kvaliteet paranenud. Ma näen suurt väärtust selles, et tudengid saavad praktilisi kogemusi juba õppe ajal, innustades neid edaspidigi insenerioskusi proovile panema, sealhulgas ka tulevikus ise innovaatilise äritegevusega alustama. Kui selliseid ägedaid noori ägedate ideedega jagub, siis on me tulevik heades kätes,” ütles Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi majanduse ja innovatsiooni asekantsler Sandra Särav. EASi ja KredExi ühendasutuse juhatuse liikme Sigrid Harjo sõnul tõi hindamiskomisjon esile tudengite professionaalsust

Eesti laevandussektori ettevõte näeb rohepöördes võimalust mitmekordseks kasvuks

Paari kuu eest lõhkas Eesti ettevõte SRC Group maailma suurima merendusuudiste portaali TradeWind veergudel tõelise uudispommi – kas tõesti võimaldab eestlaste loodud lahendus astuda suure sammu edasi laevandussektori dekarboniseerimisel? Taastuvatest allikatest pärit metanool on keskkonnasõbralik kütus, mida on võrdlemisi lihtne hoiustada ja käidelda. Väljakutse on seni seisnud alternatiivkütuse efektiivses ladustamises, sest võrreldes praegu enimkasutatavate laevakütustega võtab see pea kaks korda rohkem ruumi. 2021. aastal EASi “Ettevõtluse Auhind” konkursil aasta eksportööri tiitliga pärjatud SRC Groupi loodud tehniline lahendus võimaldab teatud ümberehitusega laevades mahutada kuni 85 protsenti rohkem metanooli. „Metanool on üks suurima potentsiaaliga biokütuseid, millele üleminekul on olnud kolm peamist probleemi:

Sissevaade tippinnovaatorite programmi: kuidas jõuda üksikutest arendusprojektidest süsteemse innovatsioonijuhtimiseni?

Kevadel asus kümme ettevõtet välja töötama oma tulevikustrateegiat. Kodu- ja välismaiste innovatsiooniekspertide ning mentorite abiga analüüsiti oma ärimudelit, tutvuti valdkonna trendide ja tulevikutehnoloogiatega ning õpiti paremini tundma oma klientide vajadusi. Seda kõike eesmärgiga saavutada ettevõttes uus arenguhüpe ning tõusta oma valdkonna innovatsiooniliidriks. Teiste seas alustasid kevadel EASi ja KredExi ühendasutuse tippinnovaatorite programmi valmistoitude tootja Lunden Food ning spordiklubi MyFitness. Jälgisime nende teekonda läbi kaheksa kuu. Nüüd, kui programm ametlikult osaliste jaoks läbi, uurisime neilt, milline on retsept tippinnovatsiooni sünniks. Loe ka varasemalt ilmunud kogemuslugusid:https://eas.ee/sissevaade-tippinnovaatorite-programmi-innovatsioonijuhtimise-keerises-oiget-suunda-otsimas/https://eas.ee/sissevaade-tippinnovaatorite-programmi-ahhaa-momendid-ja-valgus-tunneli-lopus/ Tunne oma konkurentsieelist Kolm korda Eesti parima toidutööstuse tiitliga pärjatud Lunden Foodi eesmärk on pakkuda oma

Eesti ettevõtted käisid tutvumas Euroopa Liidu innovatsioonitoetuste võimalustega 

13 Eesti ettevõtet osalesid detsembri alguses innovaatorite Brüsseli õppereisil, et saada parem ülevaade Euroopa Liidu innovatsioonipoliitikast ning vastavatest rahastusvõimalustest. Viimase nelja aasta jooksul on 11 Eesti ettevõtjat kaasanud Euroopa innovatsiooninõukogu kiirendist EIC Accelerator 40 miljoni euro ulatuses granditoetusi.  „Euroopa Liidul on hulk erinevaid innovatsiooni ja ettevõtlust toetavaid programme ja rahastusvõimalusi, millel kõigil on oma nüansid ja suur konkurents. Selleks, et paremini mõista Euroopa Liidu väljakutseid ja samas  kasvatada ka meie ettevõtete edukusmäära Euroopa Liidu innovatsiooni rahade taotlusvoorudes, on mõistlik otse algallikast infot koguda,“ selgitas EASi ja KredExi ühendasutuse innovatsioonirahastuse ekspert ja Brüsseli suuna vedaja Eve Päärendson.  Innovaatorite õppereis toimus kolmandat

Reaalajamajanduse ja digitaliseerimise meistriklassi võitjad on selgunud! 

Oktoobris alustanud loomeettevõtetele suunatud pilootprogramm Reaalajamajanduse ja Digitaliseerimise meistriklass on jõudnud eduka lõpuni, tuues kaasa mitmeid uuenduslikke ideid ja tugevaid tulemusi.  Esmalt võib tunduda, et reaalajamajandus, digitaliseerimine ja loomeettevõtlus on nagu sokid ja sandaalid, mis eriti kokku ei sobi. Kuid eile, 19. detsembril toimunud meistriklassi finaalüritus tõestas vastupidist. Päev oli täis põnevust ja inspiratsiooni ning ettevõtted kaitsesid kogu auditooriumi ja zürii ees enda plaane, kuidas nad tänu meistriklassile on astunud samme digitaalse tuleviku ja kvaliteetsete andmete suunas ning milliste tegevustega nad jätkavad.  Meistriklass sai lõppakordi võitjate valimisega, strateegia ja äriplaanidele vaatasid peale ning hindasid nii žürii kui ka publik. Publik

Sind võib veel huvitada

Avatud
Teenus

Turismiettevõtete kestliku arengu mentorteenus

Hind omaosalus 10%
Kestus 5 kuud (40-200 mentortundi)
Avatud
Nõustamine

Turismi digimentorlus

Hind omaosalus 10%
Kestus kuni 5 kuud
Avatud
Meistriklass

Ringdisaini meistriklass

Hind 1000 eurot + KM
Kestus 3 kuud
Avatud
Teenus

Rakendusuuringute ja eksperimentaalarenduse nõustamine

Avatud
välisvärbamine

Välisspetsialistide värbamise konsultatsioon

Hind Tasuta
Kestus 30 min
Avatud
Kontaktüritus

Ärimissioonid eksporditurule

Hind Täpsustatakse iga ärimissiooni juures
Avatud
Kontaktüritus

Ühisstendid rahvusvahelistel ärimessidel

Hind Väike- ja keskmise suurusega ettevõte 3000 eurot Suurettevõte 4000 eurot
Avatud
Nõustamine

Rahvusvahelise eksperdi kaasamine

Hind Omaosalus 50% eksperdi tasust, maksimaalne toetussumma 10 000 eurot
Avatud
Tugiteenus

Kontaktiotsingu teenus

Hind Tasuta
Avatud
Koolitus

Sihtturu seminarid

Hind Tasuta
Avatud
Nõustamine

Ekspordinõunike teenused sihtturgudel

Avatud
Nõustamine

Innovatsioonivõimekuse diagnostika

Hind Tasuta
Avatud
Nõustamine

Intellektuaalomandi äristrateegiline nõustamine

Hind 100 €/h + km
Kestus 5 esimest tundi tasuta
Avatud
Nõustamine

Arenduskoostöö eksperdid

Hind Esimesed 6h tasuta. Alates 6. tunnist 100 €/h
Avatud
Nõustamine

Tehnoloogiate otsing, seire ja analüüs (technology intelligence)

Hind alates 5-st töötunnist 100 €/h
Kestus kuni 5 tundi tasuta
Tulemas
Meistriklass

Strateegia praktikum

Hind 500 eurot + km
Suletud
Meistriklass

Süsteemne eksport Jaapanis

Hind VKE: 2000 eurot; Suurettevõte: 3000 eurot
Millal saan alustada? Nüüd
Kestus Algab jaanuaris 2024, kestab 6 kuud
Suletud
Meistriklass

Reaalajamajanduse ja digitaliseerimise meistriklass loomeettevõtetele

Hind 500 eurot + KM
Kestus 3 kuud
Suletud
Teenus

Arengukava praktikum loomeettevõtetele

Hind 150 eurot + KM
Kestus 1 kuu
Suletud
Meistriklass

ESG ja kestlikkuse meistriklass

Hind 750 eurot + KM
Kestus 6 kuud