Vaata peasisu

Digitaliseerimine avab ukse arengule

EASi ja KredExi ühendasutus
7. jaanuar 2021
5 min

Iga areneva tööstusettevõtte teekond ristub ükskord sundusliku olukorraga, kus enam samade protsesside ja juhtimissüsteemidega jätkata ei ole mõistlik või on lausa võimatu. Ning kui selleks hetkeks ettevõte veel ei ole digitaliseerimisega alustanud, siis on see viimane hetk. Ise soovitaksin digitaliseerimisega muidugi alustada juba eile, sest digitaliseerimisega alustavad ettevõtted näevad selgelt, kuidas üks asi viib järgmiseni. Ehk olles digitaliseerimise teekonnal alustanud samme, avanevad üha uued ja uued võimalused ning evolutsioon jätkub kõige paremas tähenduses.

Seetõttu on eriti hea lugeda Salvesti juhi Triin Kõrgmaa tõdemusi digitaliseerimisest. Eralda ressursid ehk võta aeg maha; vaata, mis täna toimub ning hakka suurt tükki samm sammult lahendama, isegi siis, kui on valus ja raske. Digitaliseerimise temaatikat laiemalt uurinuna on ressursside eraldamine üks suuremaid komistuskive mida tehakse – st digitaliseerimine on küll strateegias kõlavate loosungitena kirjas, kuid pole eraldatud vahendeid. Ja vahend on ka inimeste aeg.

Seetõttu tutvu kindlasti Salvesti kogemusega ning kui sinu tööstusettevõttel veel puudub digitaliseerimise plaan.

Tahad optimeerida ettevõtte protsesse ja vähendada ressursside raiskamist? Kandideerimine EAS Digitaliseerimise meistriklassi on avatud kuni 08.02 nii TÖÖSTUS- kui TEENUSETTEVÕTETELE. Lisainfo ja kandideerimine: www.eas.ee/digimeistriklass

Roger Allas, Lean Digital
Digitaliseerimise meistriklassi üks koolitajatest

Salvest: tagasilöögid annavad võimaluse õppimiseks ja arenemiseks

Kodumaise toidutootja Salvest tegevjuht Triin Kõrgmaa räägib, miks on automatiseerimine, digitaliseerimine ja uute tehnoloogiate kasutuselevõtt toidutööstuses vältimatu ning mida on Salvestis tehtud selleks, et toota võimalikult efektiivselt.

Kui muuta, siis põhjalikult

Vajadus digitaliseerimises järgmine samm astuda sai alguse praktilisest vajadusest. Siiani kasutusel olnud ERP süsteem Axapta versioonile ei pakkunud müüja enam tehnilist tuge, mistõttu hakkas Salvest uurima uusi võimalusi. „Olukorda kaardistades saime aru, et pelgalt versiooni vahetusest jääb ettevõtte tänases arenguetapis väheseks. Seepärast võtsime projekti ette suuremalt ja alustasime algusest ehk IT auditi läbiviimisest,“ meenutas Kõrgmaa. Auditi käigus kaardistati kasutusel oleva riistvara, tarkvara, kasutajatoe ning varunduse serverite ja pilvemajanduse hetkeseis ning pandi paika teekaart koos ajaplaani ja tegevuste prioriteetidega.

 Arvestades Salvesti tootmise hooajalisust ja sellest tulenevat planeerimise komplitseeritust, ei sobinud toidutootjale ERP lahenduse pakutud tehnoloogilise info (retseptid) ja planeerimise tarkvara lahendus. „Kaasasime teise partneri, kelle süsteemide kaudu oleme loonud IME ehk süsteemi, mis kirjeldab ära kogu toote retseptuuri, tootmistehnoloogilised vajadused ja erinevad piirangud,“ selgitas Kõrgmaa. Nagu ikka, on kahe erineva tarkvara ühendamine keerukas protsess ja tehnilisi tagasilööke on ette tulnud omajagu, kuid tegevjuhi sõnul on tagasilöögid protsessi osad ja alati ei olegi need halvad. „Nii mõnigi tagasilöök annab võimaluse korra samm tagasi astuda, hinnata olukorda, süsteemi ja edasisi vajadusi.“

Digitaliseerimine ei saa kunagi valmis

Ühe automatiseerimise või digitaliseerimise projekti lõpetamine ei tähenda, et midagi on nüüd lõplikult valmis. „Ettevõte elab ja areneb pidevalt ning paralleelselt peab toimuma ka süsteemide areng,“ märkis Kõrgmaa. Salvesti lähiaja ambitsioon on muuta süsteemid kasutajate jaoks veelgi mugavamaks ja täiendada neid läbi kasutajakogemuse. Teine suurem eesmärk on jõuda andmeanalüüsis järgmisele tasemele ehk panna kokkukogutud info parimal võimalikul moel tööle, vähendades seeläbi töötajate tehnilist tööd ning anda neile enam aega keerukamate ja rohkem süvenemist vajavate ülesannete jaoks.

Kõrgmaa sõnul on digitaliseerimine andnud neile selgema pildi ettevõtte igapäevasest toimimisest ja juhatanud kätte suunad,  millele ettevõtte järgmistes arenguetappides tähelepanu pöörata. Ta julgustab tootmisettevõtteid uurima ja kasutama ka EASi pakutavaid toetusvõimalusi. „Meie oleme EASist saanud digiauditi toetust ja selle põhjal ka otsuse digitaliseerimise toetamiseks – seda projekti oleme praegu veel ellu viimas.“

Seitse nõuannet õnnestumiseks

Digitaliseerimise ja automatiseerimisega alustavatel tootmisettevõtetel soovitab Kõrgmaa lähtuda järgmistest põhimõtetest:

  • Usalda, aga kontrolli. Mida pole kirjas, pole olemas. Oletada ei maksa.  
  • Ajakava ja kokkulepitud eelarve on pühad, isegi kui kellelgi tuleb väga hea idee.
  • Kirjelda oma äris toimunud muudatusi partneritele võimalikult kiirelt ja fikseerige vajalikud muudatused seni kokkulepitus.
  • Inimestevaheline koostöö peab klappima. Kui on probleeme, tuleb vahetused teha kiiresti.
  • Ära karda teha ebapopulaarseid otsuseid ja öelda „ei“.
  • Miski ei tohi olla ühe inimese peas.
  • Dokumentatsiooni koostamine on nõme ja ajakulukas, aga ärikriitiline.

Koroonakriisi väljakutsed ja digitaalsed lahendused

Salvesti tootmistegevust koroonapandeemia otseselt mõjutanud ei ole, küll aga on ettevõte pidanud niigi karmid hügieenireeglid üle vaatama ja neid veelgi karmistama. Muus osas on äriline tegevus jätkunud tavapäraselt. Kontoritöötajatel oli valmisolek kaugtööd teha juba varasemast, sel aastal kasutatakse seda lihtsalt märgatavalt enam. Kaugtöö laialdasem rakendamine on ettevõtte jaoks kaasa toonud mitmeid uusi aspekte, millele tuleb senisest enam tähelepanu pöörata. Näiteks küberturvalisuse teema ja kindlad reeglid, mida peab kaugtööd tehes järgima. Kõrgmaa nendib, et praeguses ebakindlas olukorras on uute partnerite leidmine ja tegutsemine eksportturgudel keeruline. „Siingi on tulnud kasutusele võtta uusi digitaalseid lahendusi – online messid, konverentsid ja kohtumised on saanud igapäeva töö osaks,“ avaldas Kõrgmaa.

Aasta lõpp oli Salvestis tavapäraselt kõige kiirem hooaeg, kuna vaja oli katta tarbijate jõululauad armastatud Salvesti kurkide, kapsaste ja kõrvitsatega. Digitaliseerimise poole pealt viis ettevõte lõpule eelmiseks aastaks planeeritud tegevuste elluviimisega ja valmistamas ette 2021. aasta tegevusplaane, et oma protsesse veelgi paremaks muuta. Samuti oodatakse pikisilmi, et avaneks taas võimalus maailmas ringi liikuda, et koduses Tartus tehtud maailma tasemel tooteid uute tarbijateni viia. 

Liitu Tark Tööstus Facebook grupiga

Kõik tööstusettevõtete juhid ning teised digitaliseerimise ja automatiseerimise vastu huvi tundvad inimesed on oodatud liituma Facebook grupiga Tark Tööstus. Mine loe, kuidas teised on alustanud. 

Kandideerimine digitaliseerimise meistriklassi on avatud 5. oktoobrini. Loe programmi kohta lisaks EASi veebist ja pane oma ettevõte kirja!

Jaga postitust

Tagasi üles