Vaata peasisu

Miks mitte seista viie aasta pärast Ettevõtluse auhinna galal laval?

EASi ja KredExi ühendasutus
26. oktoober 2017
4 min

Oktoobri algul kulmineerus kevadel alanud iga-aastane konkurss Ettevõtluse auhind, kus selgitati välja aasta edukaimad Eesti ettevõtted. 17. korda toimunud Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse korraldatud konkurss on pikaaegseimaid omalaadsete seas ja ühtlasi kõrgeim riiklik tunnustus siinsetele ettevõtetele. Loe, kes pärjati võitjaks ja millega ettevõtted silma paistavad.

Mis sel aastal konkursil silma jäi? Ettevõtete jaoks on olnud viimased aastad kasvamise aastad.

Ettevõtluse auhinna nominentide väljaselgitamiseks vaadati ettevõtete 2016. aasta majandustulemusi ja peale selle olenevalt igast auhinnakategooriast ka n-ö pehmeid tegureid, mida hindas žürii.

Aasta ettevõtte tiitli pälvis aastaga 15 miljoni euro võrra müügitulu kasvatanud Magnetic MRO AS (fotol president Kersti Kaljulaidiga). Seejuures on ettevõtte lisandväärtus töötaja kohta üle 51 000 euro ehk kaks korda suurem kui Eestis keskmiselt. Aasta ettevõtte auhinna andsime välja koostöös Eesti Kaubandus-Tööstuskojaga.

Ühtlasi ka Aasta eksportööri tiitlile tulnud Magnetic MRO ASi võib hea eeskujuna tuua kõikidele Eesti ettevõtetele, just sarnaseid vajame meie majandusse. EASi juhatuse esimees Alo Ivaskki on öelnud, et iga ettevõtte alustamine on ju võrrand kümnete tundmatutega ja seetõttu päris keerukas tegevus. Selge, et päris igaüks sellele teele ei riskigi minna. Seda enam tuleb väärtustada neid julgeid ja teotahtelisi, kes asja ette võtavad. Lõppude lõpuks on ju nii, et kui ettevõtlusel läheb hästi, siis läheb ka kogu ühiskonnal hästi.

Aasta piirkonna ettevõtteks krooniti Kuressaare ja laiemalt Saaremaa üks olulisemaid tööandjaid Incap AS. Selle auhinna kategooria kõige olulisem tunnus on ettevõtte tähtsus kohalikule elule. Lisaks kasvatas Incap AS viimase aastaga oma müüki üle kahe korra, jõudes 10,5 miljoni eurose käibeni, kusjuures lisandväärtus töötaja kohta on 25 000 eurot – see on tublisti kõrgem kui Saaremaa ettevõtete keskmine näitaja.

Aasta uuendaja tiitli sai tarkvara testimise platvormi arendav Testlio OÜ. Täielikult rahvusvahelisel turul tegutseva ettevõtte juht Kristel Kruustüki sõnul on ettevõtte ainuke eesmärk saada omal alal turuliidriks. Seda saab aga saavutada, kui kliendid on teenusega tõeliselt rahul. Lisandväärtusest rääkides on see näitaja töötaja kohta 55 000 eurot.

Aasta välisinvestoriks valiti Toftan AS, kes paistis silma 32 miljoni eurose investeeringuga, luues samas ka 40 töökohta. Rootsi kapitalil põhinev ja Eesti peamist naturaalset ressurssi väärindava puiduettevõtte lisandväärtus töötaja kohta on väga suur: pea 72 000 eurot.

Aasta vastutustundlikuks ettevõtteks auhinnati Rimi Eesti Food AS, kes paistis muuhulgas silma oma mitmekülgse tegevusega töötajate heaolu eest seismisel. Näiteks pakub ettevõte tasuta massaaži, rahvaspordiüritustel ja tervisepäevadel osalemist, isegi võimalust liituda oma rattameeskonnaga, kuid mis peamine – ettevõtte palgal on ca 200 osalise töövõimega töötajat. Ja need on ainult mõned näited Rimi tegevustest.

Eesti edukuses on suur roll meie kõige võimekamatel ettevõtetel. Seejuures ei tähenda võimekas olemine suurimaks olemist. Üha rohkem annavad tooni väga tublid väiksed tegijaid. Nii-öelda uue majanduse ettevõtted on edukad tänu paindlikkusele, suutes kiiresti kohaneda, säilitades seejuures ka ambitsioonikuse.

Konkurss avab tulevikus uksi aina rohkematele ettevõtetele, uskuge, see on väga hea väljund ka ettevõtte tuntuse kasvatamisel. Olen täiesti kindel, et seda kirjutist loeb mõni ettevõtja, kes seisab peagi ise laval ja surub presidendil kätt.

Edukat osalemist juba 2018. aasta kevadel algaval konkursil!

 

Tanel Rebane

Ettevõtluse keskused direktor

 

Konkursi infoga saab lähemalt tutvuda veebilehel www.eas.ee/ettevotluseauhind.

Eesti parimad ettevõtted 2017 galast tegi ülekande ETV. Vaata galat uuesti juba seepärast, et kontsert oli tõeliselt vaimustav.

Jaga postitust

Tagasi üles