Pealeht » Eesti Kosmosebüroo » Uudised » Dateli ja ESA koostöös valmib ülitäpne taristute jälgimis- ja hoiatussüsteem
Prindi

Dateli ja ESA koostöös valmib ülitäpne taristute jälgimis- ja hoiatussüsteem

06.02.2018

Eesti üks juhtivaid IT-ettevõtteid Datel sõlmis teadus- ja arenduskoostöö lepingu Euroopa Kosmoseagentuuriga, mille ühe osana töötab Datel välja uudse satelliitide andmetel baseeruva suurte taristute – sillad, raudtee, torujuhtmed, sadamaalad ja kaevandused – deformatsiooni varajase ja ülitäpse hoiatuse süsteemi.

Uus teenus võimaldab viia infrastruktuuride seire senisest laialdasemaks ning seeläbi suureneb ühiskonna turvalisus. Dateli juhatuse esimehe Urmas Kõlli sõnul suudab innovatiivne varajase hoiatuse süsteem satellitandmete toel tuvastada infrastruktuuri objekti kuni 1 mm nihkumise või vajumise.

“Valmiv lahendus teeb suure infrastruktuuri tehnilise seisukorra pideva jälgimise kättesaadavaks ning majanduslikult mõistlikuks ka keskmise suurusega ettevõtetele ja organisatsioonidele. Praegu on selline oluline teenus kättesaadav ainult globaalsetele infrastruktuuriettevõtetele või riigikaitse ning julgeolekuga seotud asutustele,” selgitas Urmas Kõlli.

urmas Kõlli

Urmas Kõlli. Foto: Datel

Dateli tarkvaraarenduse ja tehnoloogia direktori Agu Leinfeldi hinnangul  on kevadel valmiv lahendus maailmaturul väga suure potentsiaaliga. “See lahendus on koheselt globaalselt rakendatav, mitte ainult Eesti turgu silmas pidades arendatud. Maa kaugseire satelliitide abil suudame me sisuliselt jälgida suuri infrastruktuure kõikjal meie planeedil. Euroopa Kosmoseagentuuriga sõlmitud koostööleping tagab meie lahendusele kvaliteedi ning annab täiendava kindluse ja garantii meie partneritele ning tulevastele klientidele,” lisas Agu Leinfeld. 

Uudse varajase hoiatussüsteemi väljatöötamine on Datelile ja tema partneritele olnud mahukas arendustegevus, kokku on projekti investeeritud  üle 20 000 inimtöötunni.

 

Sentinel-1 node full image 2 1

Maanteeamet on katsetanud uudset meetodit koos Dateliga Sauga ja Aseri sillal, kasutades sildade läbivajumise hindamisel interferomeetrilise InSAR-tehisavaradari andmeid. Radarid asuvad Euroopa kaugseiresatelliitidel Sentinel 1A (kujutisel) ja 1B. Mõlemad satelliidid pöörlevad peegelpildis ümber Maa, tagades selle, et uued andmed saadakse mingi kindla asupaiga kohta iga kuue päeva tagant. Satelliidi abil sildade mõõtmine on tohtu aja ja energia kokkuhoid kõigile, kes infrastruuri objektide eest hoolt kannavad. Kujutis: ESA

 

Rahvusvaheline koostöö

“Kosmosest tuleva info korrektne tõlgendamine on äärmiselt teadusmahukas. Heade tulemuste saavutamiseks teeme me rahvusvahelist koostööd ülikoolidega mitmel kontinendil. Tallinna Tehnikaülikooli ja Tartu Ülikooli teadlased on samuti meie projekti kaasatud ja see aitab kindlasti Eesti kui kosmoseriigi arengule laiemalt kaasa. Kosmose ja satelliitide andmetega on seonduv üks keerukamaid, kuid samas ka põnevamaid uurimisvaldkondi nii tudengitele kui ka teadlastele,” rõhutas Agu Leinfeld. “Praegu me testime oma varajase hoiatuse süsteemi koostöös Eesti ja rahvusvaheliste partneritega, uue tootega plaanime turule tulla paari kuu pärast. Eestis on üheks meie kostööpartneriks Maanteeamet,” täiendas Dateli tarkvaraarenduse ja tehnoloogia direktor.

Agu Leinfeld Datel

Agu Leinfeld, Dateli tarkvaraarenduse ja tehnoloogia direktor

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse juures tegutseva Eesti kosmosebüroo juhi Madis Võõrase sõnul on Dateli valmiv teenus uutel väärtusahelatel baseeruva tehnoloogilise innovatsiooni hea näide. “Selles kasutatakse Euroopa Liidu Maa kaugseire programmi Copernicus satelliitide ava-andmeid, toimub teadusmahukas signaali ja andmetöötlus, samuti on uus teenus mõeldud globaalsele turule,” ütles Võõras. “Tänu sellele, et Eesti on 2015. aastast Euroopa Kosmoseagentuuri täisliige, on selline koostöö meie ettevõtete jaoks võimalik. ESA rahaline panus meie ettevõtete arendustegevusse on olnud viimastel aastatel märkimisväärne. Lepingute raames loodud uute innovatiivsete toodete kasutusõigus on ESAl, kuid omandiõigus ja võimalus seda ärilistel eesmärkidel kasutada kuulub Eesti ettevõttele. Usun, et Dateli uuel infrastruktuuri varajase hoiatuse süsteemil on rahvusvahelisel turul tugev potentsiaal,” lisas Eesti kosmosebüroo juht.

 Madis Võõras väike

Madis Võõras, EASi Eesti kosmosebüroo juht. Foto: EAS

Kosmos – väärika IT-firma uus valdkond

Datel on üks vanimaid ja suuremaid Eesti kapitalil põhinevaid IT-ettevõtteid, mis annab tööd ligi 100 inimesele. Ettevõtte tugevus on kompetents nii infosüsteemide loomise, tarkvara arenduse kui ka IT-riistvara ja esitlustehnika valdkonnas ning klient saab lahendused alates seadmete ostust kuni tarkvara majutuseni.

Datel on 26 tegevusaasta jooksul teinud paljude eestimaalaste elu mugavamaks ja lihtsamaks, luues hulgaliselt Eesti e-riigi teenuseid. 2013. aastal asutas Datel tütarettevõtte USAs. 2016. aastal lõi Datel koos oma USA tütarettevõttega Ovela LLC tarkvaralahenduse Valge Maja algatusele „Võimalus“ (Opportunity Project), mille raames saavad USA omavalitsused arendada kohalikku elu.

 

Lisainfo:

Urmas Kõlli,
Dateli juhatuse esimees,
tel: 5047148
E-kiri : See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Agu Leinfeld,
Dateli tarkvaraarenduse ja tehnoloogia direktor,
tel: 5117557
E-kiri: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.