Pealeht » Eesti Kosmosebüroo » Kosmosebüroost
Prindi

Kosmosebüroost

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) alustas kosmosevaldkonnas tegevust aastal 2005, mil võeti esmakordselt ühendust Euroopa Kosmoseagentuuriga (European Space Agency, ESA). 2007. aastal sõlmitud Eesti-ESA koostöölepinguga määrati EAS suhetes ESAga Eesti-poolseks kontaktorganisatsiooniks. EASi ülesandeks sai esindada ESA organisatsiooni Eestis ning esindada Eesti huve ESAs.

EASi ja Eesti kosmosevaldkonna tegevuste selgemaks kommunikeerimiseks ning rahvusvahelise suhtluse hõlbustamiseks võeti aastal 2010 kaubamärgina kasutusele ”Eesti Kosmosebüroo”.

Tänapäeval kujutab Eesti Kosmosebüroo EASi juures endast virtuaalset organisatsiooni, kus alaliselt tegutseb kolm EASi töötajat ning mille tegevusse kaasatakse vastavalt vajadusele spetsialiste ja eksperte väljaspoolt EASi.

Kosmosebüroo on Eesti ettevõtlusele suunatud kosmosepoliitika peamine elluviija, mille eesmärgiks on Eesti ettevõtluse ja Teaduste Akadeemia asutuste kaasamine ESA programmidesse ja projektidesse ning selle kaudu ettevõtete konkurentsivõime suurendamine ning kõrgtehnoloogilise ekspordi tekitamine. Samuti ka maapealsete kosmoserakenduste väljatöötamine, mida saaksid kasutada nii ettevõtted kui ka ühiskond tervikuna, et elavdada majandust.

Eesti on ESA täisliige alates 1. septembrist 2015, pärast lepingu allkirjastamist 4. veebruaril 2015 ja selle ratifitseerimist parlamendis. See annab Eesti ettevõtetele ning teadus- ja arendustegevuse (TA) asutustele võimaluse osaleda ESA programmilistes tegevustes, mille rahaline maht on määratud Eesti panusega ESA eelarvesse (2,5 miljonit eurot aastal 2016), aga ka kohustuse osaleda ESA juhtorganite töös. Septembris 2015 avas ESA eksklusiivselt Eesti ettevõtjatele suunatud pakkumiskutse (Industry Incentive Scheme), mille eesmärgiks on tagada kiirem sisseelamine ESA tegevustesse ja mille raames võeti aastal 2016 neli korda vastu Eesti ettevõtjate projekte.

Kosmosebüroo viib partnerite abil ellu tugitegevusi, et tagada projektide kvaliteet ja vastavus ESA nõuetele.

EASi Kosmosebüroo juhib Eesti delegatsiooni ESA juures ning korraldab selle tegevust osalemisel ESA juhtorganite töös. Samuti osaleb EAS aktiivselt ka Euroopa Liidu kosmoseprogrammide Copernicus ja Galileo rakendamisel Eestis, mis loovad uusi ärivõimalusi ettevõtlusele.

EASi kosmosebüroo peamised tegevused:
• ettevõtjate nõustamine ESA projektide koostamisel, taotlemisel, elluviimisel ja aruandluse koostamisel;
• koostööprojektide algatamine, hindamine/valimine, haldamine;
• Eesti ettevõtjate ja TA asutuste teavitamine ESA teaduspotentsiaali ja infrastruktuuri võimalustest ning Eesti teadusvõimekuse vahendamine ESAsse.
• ESA programmide vahendamine Eestisse;
• Kosmosevaldkonna koolituste, seminaride ja ürituste korraldamine ning kosmose ettevõtluse propageerimine ja nõustamine;
• Eesti esindamine ESA juhtorganites ning Eesti delegatsiooni tegevuse juhtimine ja praktiline korraldamine;
• ettevõtjate nõustamine EUMETSATi hangetel osalemisel;
• osalemine Rahvusvahelise Astronautika Föderatsiooni (IAF) tegevuses ning Rahvusvahelisel Astronautikakongressil (IAC);
• kosmorakendusi ühiskonnas propageeriva organisatsiooni EURISY töös osalemine ning selle võimaluste ja hüvede tutvustamine Eestis.

Kosmosebüroo alalisesse koosseisu kuuluvad:
• Madis Võõras – kosmosebüroo juht (See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. )
• Tiiu Treier – hanked ja ESA delegatsiooni töö korraldamine (See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. )