Pealeht » Ettevõttele » Lennundusvaldkond » Lennundusorganisatsioonide sertifitseerimine
Prindi

Lennundusorganisatsioonide sertifitseerimine

Disainiorganisatsiooni tegevusluba (EASA Part 21, subpart J) – väljastatakse Euroopa Lennuohutusameti poolt organisatsioonidele, kes projekteerivad õhusõidukeid ja nende komponente. Lisaks on sellist tegevusluba võimalik taotleda ka komponentide või õhusõidukite modifitseerimiseks. (EASA viide)

Tootmisorganisatsiooni tegevusluba (EASA Part 21, subpart G) – väljastatakse Euroopa Liidu liikmesriigi lennuameti poolt.  Tegevusluba annab õiguse toota kindlat komponenti või komponentide loetelu, mis on toodud väljastatud sertifikaadil. Toota võib ainult eelpool mainitud disainiorganisatsiooni heakskiidetud disaini alusel. (EASA viide)

Tüübisertifikaat – väljastatakse igale tootele Euroopa Lennuohutusameti poolt – kinnitab toote vastavust Euroopas kehtivatele sertifitseerimistingimustele. (EASA viide)

Juhtimissüsteemi sertifitseerimine - ISO9100 on lennunduse otstarbeks kohaldatud kvaliteedistandard, mis on välja töötatud ISO9001 põhjal. Sertifikaadi saamiseks toodud tegevused on kirjeldatud International Aerospace Quality Group (IAQG): http://www.sae.org/iaqg/ koduleheküljel. Lisaks eeldavad enamik suurtootjaid ka keskkonnajuhtimissüsteemi olemasolu (ISO14001).

Tarnijateliidu liikmeks astumine - lisaks tootjate sertifitseerimisele on lennunduses sertifitseeritud ka tarnijad, kellest paljud on ainult toodete edasimüüjad. Selliste organisatsioonide tööd sertifitseerib ASA (Aviation Supplier Association). (ASA viide)