• Soome ettevõtted on juba aastaid Euroopa kosmoseäris edukalt toimetanud. Aprillikuus aga sai Soome ka selles mõttes kosmoseriigiks, et kosmosesse, täpsemalt Rahvusvahelise kosmosejaama pardale jõudis esimene Soome satelliit Aalto-2. Pildil on Reaktor Space Lab’i üks asutajaid Tuomas Tikka (paremal) ja Aalto satelliidiprogrammi juht professor Jaan Praks. Juunis 2017 aga jõudis orbiidile ka teine Soome tudengisatelliit Aalto-1.

  Foto: yle.fi/uudiset

 • Nii nagu põllumajandus muutis tundmatuseni elu Maal, muudab see revolutsiooniliselt ka inimeste viibimist kosmoses. Aga kõigepealt on vaja koguda infot.
  Mikroökoloogilise elutoetussüsteemi alternatiivmeeskond MELISSA on tegutsenud astronautide jaoks ökosüsteemide loomise nimel 27 aastat. Muuhulgas uuritakse, kuidas mikroorganismid, vetikad ja taimed osalevad jäätmete töötlemise protsessis ning kuidas tagada astronautide jätkusuutlik varustamine toidu, veel ja hapnikuga. Selleks kaasatakse teadlasi kodanikualgatuse korras AstroPlanti projekti.
  Selle tulemusel esitleti hiljuti Hollandis AstroPlanti kasvuhoone-labori kolmandat prototüüpi, mis tänu oma sensoritele jälgib põhjalikult taimede kogu kasvutsüklit.

  Allikas: ESA

 • Siin on ESA 2016. aasta üks tipphetki, kus ESA astronaut Tim Peake tegi selfi oma seiklusest avakosmoses. Temal ja paarimehel Tim Kopral tuli välja vahetada rikkis pingeregulaator. Nad pidid plaanitust varem kosmosejaama naasma, sest Tim Kopra avastas oma kiivrist vett.  „See meeliülendav avakosmosesse väljumine jääb meelde igaveseks – see on tõeliselt uskumatu tunne,“ ütles Tim Peake. Foto: ESA/NASA

 • Kui eestlased jaanituld tegid, saatsid meie lõunanaabrid India kanderaketiga kosmosesse oma esimese tudengisatelliidi Venta-1. Tegemist on satelliidiga, mis katsetab kosmoses toimivat laevade reaalajas jälgimise süsteemi. Satelliit valmis Ventspilsi ülikooli kolledžis koostöös mitmete partneritega.


  Olulist rolli mängib selles projektis (ja oli ühtlasi ka satelliidiprojekti üheks tõukejõuks) rahvusvaheline raadioastronoomia keskus, mis rajati Vene sõjaväe endise raadioluure keskuse asemele Ventspilsi lähistel. 32-meetrine Irbene paraboolteleskoop  (pildil), mis 2015. aastal maapinnale tõsteti ja põhjalikult renoveeriti, on Läti astronoomide jaoks tõeline pärl.

Uudised

Kes tahab täielikku päikesevarjutust näha, peab kohe Ameerikasse lendama

Ameerika elab viimaseid päevi 21. augustil tuleva täieliku päikesevarjutuse ootuses. Kahjuks Eestis jääb see päikesevarjutus täielikult märkamatuks ning siinsed inimesed saavad järgmist täielikku päikesevarjutust jälgida alles 16. oktoobril 2126.

Loe edasi

Video

Teated ja tagasiside toimetusele

Taivo Paju, taivo.paju@directormeedia.ee, 50 87228

Teated
Üritused

EISC plenaaristung

Euroopa Parlamentidevahelise Kosmosekonverentsi (EISC) plenaaristung Tallinnas. EISC'i kohta vaata lähemalt siit.

Partnerid