Vaata peasisu

Eesti Rahvusvaheline maja tähistab oma kolmandat sünnipäeva üle 14 000 nõustamisjuhtumiga

EASi ja KredExi ühendasutus
19. november 2021
3 min

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) programmi Work in Estonia ellu kutsutud Eesti Rahvusvaheline maja sai kolme aastaseks. Välisspetsialistidele ja nende tööandjatele suunatud ühtsest teenuskeskusest on välisspetsialistid kolme aasta jooksul vajalikku infot ja teenuseid Eestisse elama ja tööle asumiseks saanud enam kui 14 000 korral.

Kui varem pidid Eestisse tööle või ka näiteks tasemeõppesse õppima saabujad oma juriidiliste toimingute tegemiseks külastama erinevaid asutusi ning otsima infot paljudest kanalitest, siis juba kolm aastat saab peaaegu kõik tarviliku Eesti Rahvusvahelises majas tehtud. „Näiteks on keskuses võimalik taotleda isikukoodi, registreerida elukohta ning saada infot nii elamislubade kui ka lasteaedade ning koolivõimaluste kohta. Samuti saavad keskuses töötavate nõustajate poole pöörduda ka ettevõtted välisvärbamist planeerides, et tutvuda vajalike nõuete ning sammudega, mis välisspetsialisti Eestisse toomisega kaasnevad,“ ütles Eesti Rahvusvahelise maja juht Leonardo Ortega.


Eesti Rahvusvahelises majas osutavad teenuseid Tallinna Linnavalitsus, Töötukassa, Integratsiooni Sihtasutus, Siseministeerium, Politsei- ja Piirivalveamet ning Maksu- ja Tolliamet. Ainuke asutamispartner erasektorist Mainor AS pakub välistöötajatele teenuseid ning kogukonna kogemusi Ülemiste City ärilinnaku näol, kus Rahvusvaheline Maja asub. „Eesti konkurentsivõime suurendamiseks on ülioluline toetada ettevõtteid välistalentide ja nende perede sisseelamises. Rahvusvaheline maja on üks paremaid koostöövorme era- ja avaliku sektori vahel, kus ühest kohast saab kiirelt ära lahendada riiki saabumise argimured ja sealt edasi läbi töötubade ning erinevate kogukonna sündmuste toetada uute töötajate kohanemist. Ma väga loodan, et järjest enam jõuavad Rahvusvahelises majas loodud teenused ka Eesti idusektorini,“ sõnas Kadi Pärnits, Mainor ASi juhatuse esimees.

Lisaks partnerite poolt osutatud teenustele on Rahvusvahelises majas korraldatud peaaegu 100 erinevat töötuba, seminari ning grupinõustamist, mis vastavad paljude välisspetsialistide küsimustele alates lasteaia koha saamisest kuni eesti keele õppimise võimalusteni. Kõige populaarsemad on olnud maksu, elamislubade ja viisade, ettevõtluse ning pensionite teemalised seminarid.

Järjest enam pöörab Rahvusvaheline maja tähelepanu mitte ainult Eestisse tulnud välisspetsialistidele, aga ka temaga Eestisse kaasa tulnud elukaaslasele. „Sageli tekib olukord, kus elukaaslane on sama kõrgelt haritud, kuid ei leia Eestis rakendust ning siis on suurem risk, et talendid liiguvad mujale. Seetõttu pakume Eesti Rahvusvahelises majas kaaslastele mõeldud programmi „Re-Invent Yourself“, millega on liitunud 135 osalejat, kellest umbes pooled on juba leidnud töö, praktika või muu professionaalse rakenduse Eestis,“ ütles Ortega.

Möödunud aastal kolis Rahvusvaheline maja lisaks füüsilisest asukohast Ülemiste linnakus paljude teenustega ka veebi. Sellega oldi esimeste hulgas Euroopas, kes suutsid välistalentidele ja neid värbavatele tööandjatele mõeldud teenused pea täismahus veebi viia. Hetkel töötab Rahvusvaheline Maja hübriivormis pakkudes teenused nii veebis kui ka füüsiliselt. Kõige populaarsem teenus on olnud PPA migratsiooninõustamisteenus, mis moodustab natukene üle poole kõikidest partnerite teenustest. Oktoobri seisuga on tänavu lahendatud üle 5000 pöördumise.

EASi programmi Work in Estonia eesmärk on leevendada ettevõtjaid kimbutavat peamist arengupidurit ehk kvalifitseeritud tööjõu puudust. Selleks aitab Work in Estonia ettevõtetel leida ja hoida tippspetsialiste üle kogu maailma. Eesti info- ja kommunikatsioonitehnoloogia sektoris on täna puudu hinnanguliselt 8000 spetsialisti.

Centari ja Praxise läbi viidud uuringu kohaselt tõid IKT ja täppisteaduste ametikohtadel töötavad välisspetsialistid riigile hinnanguliselt 74,5 miljonit eurot maksutulu, millest sotsiaal- ja tulumaks moodustasid 37 miljonit eurot. Kui lisada ka teiste valdkondade tippspetsialistid ja analüüsida tulemusi viimase viie aasta lõikes, mil Work in Estonia on tegutsenud, on arvud kordades suuremad, ulatudes sadade miljonite eurodeni. Välisspetsialistide osakaal on suur ka iduettevõtetes, sealhulgas Eesti kõige nimekamate tööandjate meeskondades.

Jaga postitust

Tagasi üles