Väikeettevõtte plussid ja miinused
Mikro- ja väikeettevõtetel on turul tegutsemisel palju eeliseid, kuid suurte ettevõtetega konkureerides võib neil esineda ka eriomaseid raskusi.
Mikro- või väikeettevõtte plussid
- Lihtsus. Väikest ettevõtet on lihtsam juhtida ja sinna on lihtsam leida töötajaid. Algkapitali on vaja vähe või üldse mitte, tarne- ja turustuskanalid on paindlikud.
- Odavus. Äriühingu asutamiskulud on väikesed või puuduvad üldse. Investeeringud ja stardikapital on väikesed. Ruumi vajadus on üldjuhul minimaalne. Risk kaotada raha on väike.
- Asukoha valik. Lihtsam on leida asukohta, kuna mahub tegutsema väga erinevatesse paikadesse. Tänu sellele on võimalik leida madalamat rendihinda.
- Usaldusväärsed töötajad. Töötajad on enamjaolt lähikondsed, sõbrad, tuttavad või pereliikmed ja seega usaldusväärsed. Juht teab, mida nad oskavad, teavad ja on suutelised tegema.
- Kiirus. Turu muutustele saab reageerida kiirelt ja juhtida operatiivselt.
Mikro- või väikeettevõtte miinused
- Haavatavus. Probleemid on kerged tekkima kriisides, konkurentsis, varustushäiretes või spetsialisti lahkudes.
- Reservid. Reservid on väikesed või puuduvad üldse.
- Ebastabiilne rahastus. Igapäevast äri rahastada on keeruline, näiteks saada laenu tegevuse laiendamiseks, uute seadmete soetamiseks või olemasolevate laenude refinantseerimiseks.
- Müük. Toote müügiargumendid vananevad, lao puudumine või selle kõrge renditasu pidurdab tootmist ja tellimuste täitmist.
- Sõltuvus suurkliendist. Suur kliendi ära langemisel mõjutab see sissetulekuid märkimisväärselt.
- Kulude kontrollimatus. Ühe kuluartikli hinna ootamatu suurenemine viib toote lõpphinna konkurentsist välja. Võetud laenud tekitavad lisaraskusi toimetulemisel.
- Efektiivsus. Väiketootmine ei pruugi olla efektiivne.
- Omaniku „sunnismaisus”. Omanik peab ise täitma paljusid tööülesandeid ja seetõttu võivad tal olla pikad tööpäevad ning ülekoormus võib tekitada stressi.
- Risk kaotada investeeritud kapital. Võib jääda ilma oma säästudest või jääda võlgu laenuandjatele.
Nii ettevõtja kui ka riigi seisukohast on väikeettevõtted väga olulised. Enamik Eesti ettevõtteid (Statistikaameti andmeil 98% äriühingute üldarvust) on mikro- ja väikeettevõtted, milles on hõivatud üle poole töötajatest ja millesse laekub üle poole ettevõtete kogutulust.
-
Ettevõtjaks saamise otsus
-
Äriidee kindlaksmääramine
-
Äriidee elujõulisuse hindamine
-
Meeskonna kokkupanek
-
Äri planeerimine
-
Finantseerimise kaasamine
-
Tootearendus
-
Esimese kliendi leidmine
-
Plaanitu elluviimine
-
Välisturule minek
-
LISA – Ettevõttest loobumine