• Eesti-Austria ühisfirma crystalsol muudab oma painduvate päikesepaneelidega päikeseenergia tootmise paradigmat nii Maal kui kosmoses. crystalsol on välja arendanud ja patenteerinud täiesti uut tüüpi painduva päikesepaneeli, mis ühendab endas kõrge efektiivsusega monkristallilise materjali ja madalate kuludega rullilt rullile tootmise.

 • NASA astronaut Peggy Whitson (pildil) purustas järjekordse kosmoserekordi. Niikuinii on ta esimene naisastronaut, kes sai Rahvusvahelise kosmosejaama komandöriks, ja tänavu juba teist korda. Ta on avakosmoses kõige rohkem (8 korda) käinud naine, ja ta on ka kõige vanem naine (57), kes on üldse kosmoses käinud. 25. aprillil sai temast ka kokku kõige kauem kosmoses viibinud ameeriklane, purustades 534 päevaga senise rekordi. Üldse kõige kauem kosmoses viibinud inimene on Venemaa kosmonaut Gennadi Padalka (kokku 879 päeva).

  Foto: NASA

   

 • Milline on parim viis juhtida robotseadet, kui sa ise tiirled kosmoselaevaga orbiidil, robot aga toimetab kaugel all mõne taevakeha pinnal? Euroopa Kosmoseagentuur (ESA) töötab selliseid lahendusi välja. Foto on katsest ESA tehnoloogiakeskuses Hollandis, kus auto suurust kulgurit juhtis inimene teisest ruumist. Operaatori vasak käsi juhtis kulgurit takistustest mööda, samal ajal kui tema parem käsi (fotol) juhtis kulguri robotkätt ja haaratsit.


  Foto: ESA

 • Soome ettevõtted on juba aastaid Euroopa kosmoseäris edukalt toimetanud. Eelmisel kuul aga sai Soome ka selles mõttes kosmoseriigiks, et kosmosesse, täpsemalt Rahvusvahelise kosmosejaama pardale jõudis esimene Soome satelliit Aalto-2. Pildil on Reaktor Space Lab’i üks asutajaid Tuomas Tikka (paremal) ja Aalto satelliidiprogrammi juht professor Jaan Praks.

  Foto: yle.fi/uudiset

 • Siin on ESA 2016. aasta üks tipphetki, kus ESA astronaut Tim Peake tegi selfi oma seiklusest avakosmoses. Temal ja paarimehel Tim Kopral tuli välja vahetada rikkis pingeregulaator. Nad pidid plaanitust varem kosmosejaama naasma, sest Tim Kopra avastas oma kiivrist vett.  „See meeliülendav avakosmosesse väljumine jääb meelde igaveseks – see on tõeliselt uskumatu tunne,“ ütles Tim Peake. Foto: ESA/NASA

Uudised

Video

Teated ja tagasiside toimetusele

Taivo Paju, taivo.paju@directormeedia.ee, 50 87228

Teated
Üritused

EISC plenaaristung

Euroopa Parlamentidevahelise Kosmosekonverentsi (EISC) plenaaristung Tallinnas. EISC'i kohta vaata lähemalt siit.

Partnerid