A A A

10 põhjust, miks on äriplaan vajalik

Tule ettevõtja baaskoolitusele

Tõsta oma konkurentsivõimet ja õpi kuidas alustada edukalt oma ettevõttega.
Loe lisa

Ettevõtlusega alustamise esimesi samme on äriplaani kirjutamine. Miks on seda vaja, kui on teada, et paljud ettevõtted tegutsevad ilma kirjaliku äriplaanita? Põhjus ongi selles, et kui alustad ettevõtlust äriplaani kirjutamisest, saavutad konkurentide ees hulga eeliseid.

Kui äriplaan on vaid ettevõtte omaniku või juhi peas, siis on tegemist äriideega, mis võib kergesti muutuda. Kui aga ettevõttel on olemas äriplaan, aitab see kõiki tegureid kokku võttes tagada, et on olemas

 • loogiline ja jätkuv tegevuskava, mille elluviimisel tekib sünergia
 • parem valmisolek muutusteks

10 põhjust, miks kirjutada äriplaani

 1. Saad teada, kas olemasolevat äriideed on mõistlik ellu viia. Korralikult koostatud äriplaan annab hea ülevaate projekti potentsiaalist. Odavam on raha kaotada paberil, kui alustada tegevust ideed põhjalikult uurimata.
 2. Äriplaani ettevalmistamine sunnib sind uurima oma äritegevuse eri aspekte. Sa pead küsima oma äri kohta küsimusi, millele sa muidu võib-olla ei mõtlekski.
 3. Äriplaan aitab luua ideede vahel seoseid ja sünergiat. Head äriideed võivad jääda teostamata hirmust ebaõnnestuda või teadmatusest tuleviku ees. Põhjalik äriplaan tõstab su enesekindlust ja usku edusse.
 4. Saad läbi mängida erinevad stsenaariumid, avastada võimalikud ja kasutamata võimalused. 
 5. Saad kavandada tegevusi, mis aitavad leida lahendusi võimalikele probleemidele ja tulevikus avanevatele võimalustele. Konkurentsivõitluses on edukamad need, kes on valmis muutusteks.
 6. Sul on olemas tegevuskava, millest otsuste langetamisel lähtuda.
 7. Saad hinnata ettevõtet ja võrrelda tegelikku arengut plaanituga.
 8. Kui soovid kaasata võõrkapitali, võimaldab äriplaan investoril otsustada, kas  investeerida  ettevõttesse või mitte. Investor või laenuandja tahab näha, kuidas tema raha tagasi teenitakse ning kas suudetakse maksta dividende või tasuda laenuintresse.
 9. Kui tegemist on mitme äripartneriga, aitab kirjalik äriplaan ennetada hilisemaid vaidlusi ja põhjendada otsuseid.
 10. Kui soovid värvata tegevjuhti, annab kirjalik äriplaan selge tegevussuuna, millele juht saab toetuda
Kas artiklist oli abi:
Täname